LOGO
 
HAKKIMIZDA | KÖY EVLERİ | AKTİVİTELER | YİYECEK & İÇECEK | ULAŞIM | FOTO GALERİ | İLETİŞİM
Online Reservation
Reservation
LOGO
LOGO
Serenlere Koruma Müjdesi

Antalya- Elmalı’ya 11 kilometre uzaklıktaki Büyüksöğle köyünde bulunan tarihi arı kovanları “serenler” koruma altına alınıyor. Likya lahitlerine benzerliğiyle dikkat çeken ve yalnızca Antalya bölgesinde bulunan bu ilginç yapılar, gazeteci Yusuf Yavuz’un haberi ve halk kültürü araştırmacısı Öznur Tanal’ın başvurusu üzerine kültür mirası envanterine kazandırılıyor.

İki yıl önce bölgede yaptığı çalışmayla serenlerin tarihi, mimari ve kültürel özelliklerini belgeleyen Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Halk Kültürü Araştırmacısı Öznur Tanal, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bir dilekçeyle başvurarak serenlerle ilgili yaptığı çalışmayı iletti. Dilekçesinde serenlerin koruma altına alınmasını talep eden Tanal’ın başvurusunu dikkate alan Koruma Kurulu eserleri yerinde inceledi. Konu, kurulun 28-29 Eylül 2009 tarihli toplantısında gündeme alındı ve serenlerin, kültür varlığı olarak tescillenip koruma altına alınmasına karar verildi. Kurul üyeleri aynı toplantıda, yine Büyüksöğle’de bulunan Sogla antik kentinin de tescillenerek koruma altına alınmasını kararlaştırdı.

Şimdilik İki Seren

İlk aşamada Büyüksöğle köyündeki Avdancık mevkiinde bulunan iki adet serenin koruma altına alındığı bildirilirken, Korkuteli İmecik Susuzu ve Kumluca Dereköy’de bulunan serenlerin de kısa zaman içinde tescilleneceği öğrenildi. Koruma altına alınan Serenlerin çevresinde 27 ila 30 metrelik koruma alanı oluşturuluyor.

Likya lahitlerine benzerliğiyle dikkat çeken ve sivil mimarinin şaşırtıcı örneklerinden biri olan Serenlerin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Elmalı’nın Büyüksöğle köyü dışında, Korkuteli İmecik Susuzu, Saklıkent Yazır Güzlesi, Kumluca Çakmak Yaylası ile Göldağı eteklerinde ve Beydağları’ndaki Ziyaret Tepesi eteklerinde son örnekleri bulunan serenler, arılar için bir çeşit sığınak işlevi görüyor.Teknoloji Nimetlerinden Yoksun Ama Mutlu Bir Yaşam Şekli.. Bloğumuzda Paylaştık
Teknoloji Nimetlerinden Yoksun Ama Mutlu Bir Yaşam Şekli.. Bloğumuzda Paylaştık

Teknoloji nimetlerinden yoksun ama mutlu bir hayat nasıl yaşanır?? Cevabı Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.....
  
Evlerimizin İsimlerini Doğadan Seçtik
Evlerimizin İsimlerini Doğadan Seçtik

Tarihi taş köy evlerimizin isimlerini projemizin konseptine uygun olarak yöreye ait bitki isimlerinden seçtik.
  
11.Geleneksel Beğişliler Piknik Ve Pilav Şenliği
11.Geleneksel Beğişliler Piknik Ve Pilav Şenliği

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Beğişliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Beğiş Köyü Muhtarlığının birlikte düzenlediği şenlik, yağmura rağmen Beğiş yaylasında piknik havasında gerçekleştirildi.
  
Antalya Valisi Sayın Ahmet Altıparmak Tesisimizi ziyaret etti. 14.09.2012
Antalya Valisi Sayın Ahmet Altıparmak Tesisimizi ziyaret etti. 14.09.2012

Projemize İnananların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor...
  
Pure Life Village´de Hafta sonu Etkinlikleri
Pure Life Village´de Hafta sonu Etkinlikleri

Doğal Yaşam = Güzel ve Sağlıklı Bir yaşam demektir. Pure Life Village Kapsamında gerçekleşen bir hafta sonu etkinliği. Yaylalar ve Yörük Kültürü
  
Gıda Terörünün Oyununu Bozalım
Gıda Terörünün Oyununu Bozalım

Hiç düşündünüz mü;Ekşimesi gereken yoğurt neden ekşimez? Kurtlanması gereken elma neden kurtlanmaz? 1,5 Saatte pişmesi gereken tavuk neden 20 dk pişer?
  
Pure Life Village Usulü
Pure Life Village Usulü "Menemen" Tarifi

Hani o tadını hiç bir zaman büyük şehirlerde alamadığımız köy yemeklerimiz var ya... İşte o lezzetlerden birinin köy usulü yapılışını anlattıyoruz..
  
Bir Türk Filmi KÜMES
Bir Türk Filmi KÜMES

Film Çekim Ekibi 45 günlük çalışma sonucunda Pure Life Villageden ayrıldı...
  
Dunya.com  Gazetesinde Pure Lİfe Village
Dunya.com Gazetesinde Pure Lİfe Village

Dunya.com haber sitesi projemize ve tesisimize geniş yer ayırdı.
  

HAKKIMIZDA | KÖY EVLERİ | AKTİVİTELER | YİYECEK & İÇECEK | ULAŞIM | FOTO GALERİ | İLETİŞİM